Tai sena tradicija pasaulyje, palyginti dar nauja mūsų šalyje. Kalbame apie Juodąjį penktadienį (Black Friday), kuris reiškia visų apsipirkimo maniakų šventę. Populiaraus apsipirkimo šėlsmo šaknys yra JAV ir Kanadoje, ir tai yra laikotarpis, kurio metu dauguma prekybos tinklų siūlo dideles nuolaidas ir išpardavimus, dažnai viršijančius -80%. Paprastai tai prasideda pirmą dieną po Padėkos dienos, ir tai yra pats tinkamiausias metas pirkti pirmąsias Kalėdų dovanas, ką Jūs manote?
Kas tos Black Friday nuolaidos?
Pirmą kartą Lietuvoje Juodasis penktadienis apsilankė tada, kai jį į vietinę rinką atnešė tarptautinė kompanija „Apple“, kuri kai kuriuos savo gaminius pasiūlė su nuolaidomis. Nors šios nuolaidos nebuvo tokios didelės kaip amerikietiškos, vis dėlto perkant atskiras prekes buvo galima gerokai sutaupyti. Vėlesniais metais šiai idėjai ėmė pritarti ir kitos parduotuvės, tad laikui bėgant didėjo ne tik šioje akcijoje dalyvaujančių parduotuvių sąrašas, bet ir nuolaidų dydis bei skaičius.

Kada vyksta Black Friday išpardavimai?
Šiuo metu Lietuvoje Juodasis penktadienis yra laikotarpis, kai parduotuvės kovoja, kurios iš jų gali pasiūlyti didesnes nuolaidas ar išpardavimus. Ir kodėl mes kalbame apie laikotarpį? Šiuo atžvilgiu turime didžiulį pranašumą prieš amerikiečius. Nors pas mus „Juodojo penktadienio“ nuolaidos nėra tokios didelės, tačiau dažnai jos trunka kelias dienas, o kartais ir visą savaitę, kas Amerikoje nėra įprasta.
Galima sakyti, kad Juodasis penktadienis tiesiogine prasme tapo įvykiu, kurio laukėme ištisus metus. Kada Lietuvoje bus Juodasis penktadienis? 2023 m. jo data yra lapkričio 24 d., o tai yra pats tinkamiausias laikas sudaryti pirkinių sąrašą ir pirkti dovanoms po eglute. Juodojo penktadienio akcijos galioja beveik viskam. Galite pasinaudoti rekordinėmis Juodojo penktadienio nuolaidomis drabužiams, batams, papuošalams ir laikrodžiams, baldams, kosmetikai ir kvepalams, skrydžiams ar elektronikai, pavyzdžiui, skalbimo mašinoms, džiovykloms, mobiliesiems telefonams, nešiojamiesiems kompiuteriams ir televizoriams.
Black Friday istorija
Ir kodėl toks reikšmingas įvykis turi ne visai optimistišką pavadinimą? Na, yra keletas teorijų. Viena jų – apie knygas. Parduotuvės savo nuostolius rašydavo raudonu rašalu, o pelną – juodu. Legenda pasakoja, kad Juodasis penktadienis buvo pirmoji metų diena, kai parduotuvės pradėjo nešti pelną. Kitoje versijoje minimas kolosalus eismo įvykis, kuris turėjo įvykti Filadelfijos gatvėse kitą dieną po Padėkos dienos. Ši versija tapo plačiau žinoma septintajame ir aštuntajame dešimtmečiuose, kai policija, taksi vairuotojai ir autobusų vairuotojai šią dieną apibūdino kaip „juodą“. Tačiau šis terminas taip pat gali būti ir 1929 m. akcijų rinkos žlugimo parafrazė. Paradoksalu tai, kad nors anksčiau tai buvo pasaulinė ekonominė krizė, šiandien tai vadinama perteklinio vartojimo diena.